WORKNC i WORKPLAN – Współpraca z systemami do obróbki i zarządzania.

WORKNC i WORKPLAN to systemy które współpracują ze sobą podczas programowania obróbki form wtryskowych i bloków zimno kanałowych.

Firma, która zainwestowała w systemy specjalizuje się w formach wtryskowych z gumy przemysłowej i blokach zimno kanałowych, dla użytkowników sektora motoryzacyjnego. W swojej pracy wykorzystuje WORKNC do programowania obróbki dla ośmiu obrabiarek CNC. Natomiast WORKPLAN wykorzystywany jest do konsolidacji różnych informacji, od zamówień, sprzedaż, aż po wystawienie faktury.

Nasi programiści często używają standardowych cykli obróbkowych, takich jak 3-osiowa obróbka wykończeniowa i profilowanie. Według nas są perfekcyjne, dlatego, że uzyskujemy wysokiej jakości powierzchnie.”

Fabrice Provost, kierownik – Dixence.

Firma Dixence zatrudnia około 30 pracowników w warsztacie o powierzchni 1.500 m2, w dziale inżynieryjnym o powierzchni 500 m2 w Erbray, w zachodniej Francji.

Ich główną specjalizacją jest projektowanie oraz wytwarzanie form do wkładów cało gumowych oraz elementów z tworzyw sztucznych, metalu i gumy. Dyrektor Generalny Gérard Beloeil wymienia, że mogą to być formy wtryskowe, kompresyjne, z regulowanym transferem lub zimną płytą, produkowane z różnych gatunków stali; wstępnie obrobione, utwardzone i ze specjalną powłoką.

„Gotowe części są wykorzystywane do skrzyń biegów, silników, rur wydechowych, układów zawieszenia, uszczelnień silnika i wygłuszań”.

formy wtryskowe, matryce

Z doświadczeń w pracy dla głównych dostawców części gumowych na całym świecie, w tym we Francji, Niemczech, Hiszpanii, USA, Wielkiej Brytanii, Rosji, Turcji i Portugalii, wynika że, około 80 procent ich produkcji przeznaczone jest na kontrakty motoryzacyjne. Reszta trafia do klientów z branży energetycznej, kosmetycznej i kolejowej. Niedawno udostępniono prasę wtryskową do gumy REP V710 L 50 do walidacji form produkowanych na rynek międzynarodowy. Na życzenie klienta formy są testowane bezpośrednio na miejscu w Dixence. Pozwala to uniknąć kosztownych zwrotów części, dając prawdziwą gwarancję jakości.

przemysł motoryzacyjny, programowanie cam

Około ¾ całej produkcji programowane jest za pomocą WORKNC. Według kierownika działu obróbki, Fabrice Provost, jest niezbędne do zapewnienia najwyższej precyzji wykonania form. „Funkcje 3D oprogramowania są dla nas szczególnie ważne, ponieważ używamy obróbki w osiach 3+2. A ponieważ wprowadzono nowe ulepszenia dla operacji 2D, takich jak ręczne i półautomatyczne wiercenie, używamy wszystkich strategii 2D. Są one bardzo elastyczne.”

Więcej o modułach CAM w WORKNC:


Park maszynowy.

WORKNC programuje trzy pionowe centra frezarskie Huron i dwa Mazak. Dwa poziome paletowe centra frezarskie Mazak do produkcji form i bloków, wraz z jednym centrum frezarskim HSM do obróbki elektrod. „To właśnie ten tandem programowo-maszynowy pozwala nam osiągnąć wysoki poziom precyzji. Te dwa elementy idą ze sobą w parze.”

WORKNC i WORKPLAN – Współpraca z systemami do obróbki i zarządzania.

Początkowo, pliki CAD są wysyłane do Działu Inżynieryjnego w celu sprawdzenia wykonalności projektu i określenia poszczególnych etapów wymaganych do produkcji. Każda część formy jest zidentyfikowana i wymieniona, a lista materiałów jest wprowadzona do WORKPLAN. Bazując na tych informacjach, generowany jest zestaw dokumentów zawierających pełne dane o formie. Będą wykorzystywane przez dokument zakupu i warsztat, co pozwala to na rozpoczęcie prac nad elementami oprzyrządowania. Informacje o obróbce poszczególnych elementów formy oznaczają, że zespół zajmujący się frezowaniem i toczeniem może przypisać je do konkretnych maszyn. Pliki są otwierane w WORKNC, aby zaprogramować ścieżki narzędzia.

programowanie obróbki w workplan i worknc

„Nasi programiści często korzystają ze standardowych cykli obróbkowych WORKNC, takich jak 3-osiowa obróbka wykańczająca i obróbka profilowaniem. Uważamy że są idealne do produkcji wysokiej jakości powierzchni. Wszechstronne funkcje obróbki zgrubnej są niezwykle wydajne, dają dokładnie takie rezultaty, jakich potrzebujemy.”

Mimo że niektóre elementy wydają się podobne, to wszystkie formy są inne. Co tydzień wykonują średnio dwie nowe formy. W firmie produkują również jeden blok zimno kanałowy, który umieszczają na formie. Mogą one zwielokrotnić liczbę punktów wtrysku dla komponentów na bazie gumy. „Niezwykle istotne w całym procesie jest to, że projektujemy blok zimno kanałowy dla każdego projektu, przystosowany i dostępny dla każdej formy. Oferuje to naszym klientom sposób na zmniejszenie kosztów materiałowych, zwłaszcza że gumy nie można poddać recyklingowi.”

Wzrost produktywności

Używanie WORKNC spowodowało wzrost produktywności i redukcje błędów na gotowych częściach. „Warsztat funkcjonuje przez całą dobę, bez nadzoru w nocy. Dzięki pełnej gamie ścieżek narzędziowych WORKNC, wszystkie nasze maszyny będą wkrótce mogły pracować w nocy. Jeszcze bardziej zwiększając wydajność w ciągu 24 godzin.”

WORKNC I WORKPLAN – Współpraca z systemami

Dixence używa również systemu WORKPLAN, do kontroli produkcji. Gérard Beloeil mówi, że wcześniej pracowali z bazą danych Access i fakturowaniem w formie papierowej. „Ale przy stale rosnącym poziomie produkcji musieliśmy uniknąć dublowania przetwarzania danych”.

Dzięki WORKPLAN konsolidacja wszystkich informacji, takich jak zamówienia sprzedaży, zamówienia zakupu, zarządzanie czasem, dostawy i faktury, które są związane z każdym projektem jest możliwa. „Mamy również pełną możliwość śledzenia zakupów, surowców – w tym ilości i kosztów – oraz zakupu materiału dla poszczególnych elementów formy. Oznacza to, że możemy podejmować szybkie i trafne decyzje.

Moduły WORKPLAN

Dla Działu Zarządzającego, który zajmuje się sprzedażą i administracją, od potwierdzenia zamówienia do dostawy, kilka modułów jest szczególnie ważnych.

Oprócz łatwego dostępu do wszystkich dokumentów dotyczących projektu, zawiera również prognozowany budżet zakupów. Oparty jest ona na zestawieniach materiałów bezpośrednio zaimportowanych do WORKPLAN, wraz z ofertami dostawców. „Możemy łatwo monitorować i kontrolować koszty surowców oraz określać minimalne poziomy zapasów”.

Funkcja Time Management umożliwia monitorowanie w czasie rzeczywistym wykorzystania maszyn, statusu zleconych zadań oraz pozostałego czasu potrzebnego do ukończenia zadania. „Często mamy podobne narzędzia do produkcji, także możemy po prostu poszukać poprzedniego projektu, skopiować go i wprowadzić niezbędne modyfikacje”.

A dzięki modułowi Sales Activity, formularze zamówień i faktury są generowane za pomocą zaledwie kilku kliknięć. Wszystkie niezbędne informacje zostały już wprowadzone do systemu. „Pozwala to uniknąć powielanych błędów przy wprowadzaniu danych, dlatego też możemy codziennie monitorować faktury i ścigać płatności, aby utrzymać rozsądny przepływ gotówki”.

Więcej o modułach WORKPLAN:


WORKNC I WORKPLAN – Współpraca z systemami

Podsumowując, Gérard Beloeil mówi: „Dzięki danym dotyczącym ilości materiałów, kosztów i czasu poświęconego na zadania, zapisanym w WORKPLAN, możemy szybko obliczyć budżet kosztów naszych form. Stopniowo poprawiać naszą rentowność.”

O firmie

  • Nawa: Dixence,
  • Specjalizacja: formy wtryskowe z gumy przemysłowej oraz bloki zimno kanałowe,
  • Strona internetowa: http://www.dixence.eu/

Kluczowe korzyści

  • WORKNC – wzrost produktywności i redukcja błędów na gotowych częściach,
  • WORKPLAN – konsolidacja wszystkich informacji, takich jak zamówienia sprzedaży, zamówienia zakupu, zarządzanie czasem, dowody dostawy i faktury, są one związane z każdym projektem i zapewniają pełną identyfikowalność.
  • Wykorzystanie wszystkich zapisanych danych dotyczących ilości materiałów, kosztów i czasu poświęconego na wykonanie zadań. Z WORKPLAN, można szybko obliczyć budżet i stopniowo poprawiać rentowność.

Podsumowując: WORKNC i WORKPLAN to systemy które współpracują ze sobą podczas programowania obróbki form wtryskowych i bloków zimno kanałowych.