Obróbka i zarządzanie, RADAN i WORKPLAN – idealny duet.

Optymalizacja obróbki, możliwa dzięki bezproblemowej i efektywnej współpracy RADAN i WORKPLAN, skrócony czas cięcia nawet o 10%.

Firma Métal Industrie powstała w wyniku połączenia trzech firm w 1993 r. Specjalizowała się wtedy w obróbce blach i potrzebowała dedykowanej usługi cięcia laserowego. Kontrakt na dostawę metalowych koszyków na chleb do restauracji na wieży Eiffla bezpośrednio przyczynił się do szeregu zmian. Métal Industrie zainwestowała kolejno w oprogramowania RADAN i WORKPLAN.

 Métal Industrie projektowanie

Vincent Glatre, kierownik zakładu w Métal Industrie, mówi: „Oprogramowanie dostarczone z wycinarką laserową nie mogło rozwiązać wszystkich problemów i generowało więcej wybić niż części na arkuszu.” Pilnie przyjrzeli się kilku systemom, a pierwsze testy z modułem nestingu RADAN pozwoliły im dotrzymać terminu zamówienia. W związku z tym, zainwestowali w oprogramowanie RADAN CAD/CAM.

„Dla większości części jest to proces zautomatyzowany. Operator po prostu ściąga program i podąża za poszczególnymi krokami.” – Vincent Glatre, Kierownik budowy.

„Poza natychmiastowym rozwiązaniem naszego problemu z nestingiem, od razu zauważyliśmy dziesięcioprocentowe skrócenie czasu cięcia, dzięki optymalizacji programu”. Mówi, zależało im aby stało się ono narzędziem produktywnym, tak samo cennym jak nowa maszyna. „Na początku używaliśmy oprogramowania dostarczanego z naszymi maszynami, które było w porządku dla prostego cięcia. Jednak w miarę jak podejmowaliśmy się coraz bardziej złożonych prac, potrzebowaliśmy funkcji automatyzacji takich jak są dostępne, właśnie w systemie RADAN, które były w stanie zoptymalizować nesting, aby zaoszczędzić koszty na surowcu i zwiększyć wydajność.”

Więcej o nestingu:


wycinarka laserowa

Optymalizacja i automatyzacja

W 2011 roku firma przeniosła się z warsztatu o powierzchni 300 metrów kwadratowych do pomieszczeń o powierzchni 2.000 metrów kwadratowych. Zainwestowano wtedy w półautomatyczne maszyny do cięcia i wysokiej klasy prasy krawędziowe. Obecnie, pracują 24 godziny na dobę z 17 pracownikami i nowymi maszynami. „Podejmujemy się również spawania w gazie obojętnym, wolframu lub metalu, ze zintegrowanym przycinaniem dla uzyskania wysokiej jakości wykończenia”.

Przetwarzając około 2.800 ton surowców, głównie stali, stali nierdzewnej i aluminium w grubościach od 0,5 mm do 6o 25 mm, z łatwością realizują zadania od pojedynczych sztuk do 10.000.

Jak wiele firm, początkowo przygotowywali swoje wyceny na wewnętrznie opracowanych arkuszach kalkulacyjnych. Uprościli jednak procedury poprzez integrację oprogramowania RADAN Radquote, które opanowało wszystkie wymagane przez nich technologie, obsługując jednocześnie inne dane niezbędne do dokładnego i funkcjonalnego kosztorysowania, takie jak analiza i transport. „Jego pełna elastyczność oznacza, że możemy go dostosować do specyficznych potrzeb każdej firmy.”

Po zainwestowaniu w nową 170-tonową prasę krawędziową Trumpf, w 2017 roku dodali kolejne moduły do systemu RADAN, moduł Radbend, kontynuując strategię programowania off-line, aby wykryć wszelkie możliwe problemy przed rozpoczęciem obróbki metalu.

Radbend zawiera wszystkie dane dotyczące maszyny i środowiska, takie jak liczba osi, czy rodzaj ograniczników i narzędzi. Składanie jest symulowane w celu weryfikacji kodu, zapewniając brak kolizji z maszyną lub narzędziami. Jeśli wystąpi problem, oprogramowanie pomaga w jego rozwiązaniu.

„Dla większości części jest to proces zautomatyzowany.” – mówi Vincent Glatre.” Operator po prostu ściąga program i podąża za poszczególnymi krokami, zaczynając od prawidłowego ustawienia narzędzi, aby bezpiecznie wygenerować sekwencję.”

„Radnest oszczędza wiele czasu, pozwalając nam na złożenie znacznie większej ilości części, niż gdyby operatorzy musieli zarządzać całym procesem, bezpośrednio na maszynie. Po przesłaniu pliku klienta do Radbend otrzymujemy opracowany plik do cięcia.”

maszyna do gięcia

RADAN i WORKPLAN – idealny duet

Kolejnym krokiem w ich podróży po oprogramowaniu było znalezienie szkieletu do centralizacji danych i monitorowania warsztatu. „Używaliśmy kilku programów do zakupów, harmonogramów, wycen z Radquote i księgowości, komunikacja między działami nie była łatwa.”

Po zapoznaniu się z kilkoma systemami ERP, wybrali WORKPLAN. „Wykorzystuje on bazę danych wspólną dla wszystkich usług, centralizując informacje bez konieczności ich ponownego wprowadzania. W pełni współpracuje z RADAN, od wyceny po zarządzanie programem warsztatów.

Więcej o WORKPLAN:


„Pozwala na znaczną oszczędność czasu, dając jednocześnie dostęp w czasie rzeczywistym do każdego etapu naszej działalności. Na przykład, możemy podać klientom aktualny status ich zamówienia. Panele dotykowe w warsztacie pozwalają wszystkim operatorom pokazać ich aktywność, od etapu cięcia do pakowania gotowych produktów.”

Mówi, że daje im to całkowitą kontrolę nad harmonogramem firmy i oznacza, że mogą sporządzić bilans w dowolnym momencie, aby zapewnić płynne działanie firmy.

Zarówno oprogramowanie Radquote, jak RADAN są automatycznie wywoływane przez WORKPLAN. Oznacza to, że użytkownicy mogą zobaczyć wszystko bez opuszczania oprogramowania. Vincent Glatre przytacza przykład tego, jak te dwa pakiety oprogramowania współpracują ze sobą bezproblemowo i efektywnie. „Umożliwia nam to przewidywanie zakupów magazynowych na podstawie wcześniej podpisanych zamówień i materiałów magazynowych. Wykorzystujemy te dane do sporządzenia ofertą w oparciu o rzeczywiste i dokładne informacje.” Mówi, że mocną stroną oprogramowania jest dostępność i przejrzystość projektów.

„Ogólnie w Métal Industrie piszemy przyszłość z RADAN i WORKPLAN”.

Wreszcie, zintegrowany został również siostrzany produkt – WORKXPLORE. Wydajna przeglądarka i analizator plików 3D, która importuje i analizuje wszystkie typy i rozmiary plików. Często otwarcie pliku zajmuje mniej czasu w porównaniu z oryginalną aplikacją CAD.

workplan erp

O firmie

Nazwa: Metal Industrie

Specjalizacja: Podwykonawca blacharski

Strona: http://www.metal-industrie.fr/

Kluczowe korzyści:

  • Wydajny moduł nestingu RADAN pozwolił im dotrzymać terminu realizacji zamówienia,
  • Dziesięcioprocentowe skrócenie czasu cięcia dzięki optymalizacji programu,
  • Zoptymalizowany nesting pozwalający zaoszczędzić koszty na surowcu i zwiększyć wydajność,
  • Radquote – obsługa danych niezbędnych do dokładnego i funkcjonalnego kosztorysowania, takich jak analiza i transport.

Podsumowując: Optymalizacja obróbki, jest możliwa dzięki bezproblemowej i efektywnej współpracy RADAN i WORKPLAN.