Rozwiązania Inteligentnej fabryki z WORKPLAN i RADAN.

Mała francuska firma rozkręca produkcję i wprowadza założenia inteligentnej fabryki dzięki oprogramowaniu RADAN i WORKPLAN.

Specjalizujące się w dziedzinie obróbki blachy przedsiębiorstwo jest doskonałym przykładem tego, jak mała firma może zbudować udany ekosystem cyfrowy, dostosowując swoją fabrykę do filozofii Przemysłu 4.0, dotyczącej inteligentnej produkcji. Firma AFDL (Atelier Forezien de Découpage Laser) świadczy swoje usługi jako podwykonawca, współpracując jednocześnie z 5-8 pracownikami. Firma zdecydowała się na rozwiązanie do zarządzania zadaniami WORKPLAN MES, które bezproblemowo łączy się z oprogramowaniem RADAN CAD/CAM do arkuszy blachy.

„Jesteśmy tylko małą firmą, ale zintegrowane rozwiązanie WORKPLAN i RADAN zbliżyło naszą fabrykę do filozofii Przemysłu 4.0, dotyczącej inteligentnej produkcji, przyjętej przez firmy wielokrotnie większe od naszej.”

Stéphane Noailly, kierownik projektu

workplan nesting

Zainstalowanie oprogramowania do zarządzania zadaniami i ofertami WORKPLAN z modułem Radquote zapewniło AFDL całkowitą samowystarczalność. Począwszy od procesu generowania ofert do fakturowania, system zapewnia pełny przegląd otrzymanych, zaległych i dostarczonych zamówień oraz obrotów firmy. Kierownik projektu Stéphane Noailly podsumowuje wdrożone zmiany: „Wcześniej nie mieliśmy oprogramowania do zarządzania produkcją, a nasza spółka macierzysta DECOFOR zarządzała fakturowaniem, co wiązało się z podwójnym wprowadzaniem wszystkich naszych dokumentów dostawy.”

„Musieliśmy zainwestować w tego typu oprogramowanie z powodu silnego wzrostu produkcji i zwiększenia liczby pracowników. zarządzanie działaniami firmy za pomocą plików EXCEL stawało się niewystarczające. Zdecydowaliśmy się na WORKPLAN, ponieważ pochodzi on z tej samej rodziny co RADAN, której używamy jako naszego oprogramowania do obróbki blach od ponad dziesięciu lat. ”

Koncentrując się zarówno na grubym, jak i cienkim cięciu laserowym, od 0,2 mm do 25 mm, w różnych gatunkach stali, stali nierdzewnej i aluminium, AFDL rozwinął również swoją działalność w zakresie gięcia i spawania, produkując stoły ze stali nierdzewnej dla przemysłu meblowego, realizując zlecenia dla aptek i sektora publicznego.

workplan planowanie produkcji

Firma cały czas się rozwija i obecnie produkuje do 50 zamówień dziennie, od pojedynczych części do dużych serii. Przed instalacją WORKPLAN Stéphane Noailly zarządzał wszystkim, od wprowadzania zamówień po produkcję. Instalacja i wdrożenie oprogramowania WORKPLAN pozwoliło mu wygenerować czas, który poświęca na rozwój działalności firmy.

Łącząc interfejs WORKPLAN i Radquote ze zautomatyzowanym systemem do analizy czasu, szacowania kosztów produkcji i generowania ofert dla części i zespołów blacharzy, AFDL stał się bardziej responsywny, dokładny i rzetelny pod względem ceny, w porównaniu do swoich konkurentów, co pozwoliło im skutecznie zarządzać wzrostem popytu. Kiedy firma powstała – pod koniec 2013, jej jedynym klientem był DECOFOR – dziś połowa klientów to klienci zewnętrzni.

Używam oprogramowania WORKPLAN w połączeniu z Radquote, do generowania precyzyjnych ofert, a także ich duplikowania lub modyfikowania dla podobnych, nowych zamówień.” Oprogramowanie pozwala w bardzo łatwy sposób przekształć oferty w zamówienia oraz przeglądać wszystkie zamówienia w dowolnym momencie. „Mogę dać warsztatom autonomię w generowaniu dokumentów dostawy, po prostu wpisuję numer zamówienia w WORKPLAN. Pozwala mi to uniknąć brakujących faktur.”

Nie są to jedyne zalety jakie zauważa Stéphane:

„Zamówienia cykliczne z DECOFOR są teraz zarządzane za pomocą zaledwie kilku kliknięć. Plik jest wysyłany w formacie .CSV, a WORKPLAN przekształca go w polecenie. Nigdy więcej ponownych wpisów lub błędów. To realna oszczędność czasu, ponieważ produkcja rozpoczyna się natychmiast ”.

raport workplan

AFDL odziedziczyło obrabiarkę CNC, która pierwotnie została zakupiona na aukcji przez DECOFOR z zainstalowanym RADANEM, a Stéphane Noailly zdecydował, że nadal będzie korzystał z oprogramowania. Produkcja odbywa się teraz 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, a RADAN zasila obecnie dwa Trumatic Laser 3050 i prasę krawędziową Amada HFT. Planowane jest zastąpienie jednej z obrabiarek laserowych zautomatyzowanym laserem światłowodowym Trumatic 3030, który umożliwi przejście do cięcia miedzi i mosiądzu w sektorze elektrycznym.

RADAN sprawia, że proces produkcji jest prosty i wydajny. „Klienci dostarczają nam pliki w różnych formatach, w tym plan DXF 2D, z którego możemy korzystać natychmiast; plik STEP 3D, który otwieramy w RADAN 3D, aby rozwinąć przed przystąpieniem do pracy w 2D; Pliki PDF, które musimy całkowicie przeprojektować; lub bezpośrednio z częściami w celu identycznego odtworzenia.” Gdy tylko plik zostanie zatwierdzony, zostaje zaimportowany do RADAN 2D lub 3D w celu zagnieżdżenia i uruchomienia.

produkcja

Funkcje rysunkowe wbudowane w nasz moduł RADAN 2D pozwalają efektywnie zaprojektować część 2D. Oprogramowanie zapewnia nam także szybką i prostą metodę naprawy lub uproszczenia geometrii z innych systemów.” Z około 20 stałymi produktami do przeprojektowania i plikami do wykorzystania, produkcja jest podzielona 50/50 – pierwsza część obejmuje całą serię części składającą się z ponad 50 elementów; druga, poszczególne części. Dzięki RADAN możemy wyprodukować do 30 sztuk w tym samym dniu, w którym składane jest zamówienie, co oznacza, że możemy łatwo dostosować się do pilnej potrzeby naszych klientów.”